Radimovice

Winner of an Outstanding Energy-Efficiency Solution for Residential Buildings in Central Bohemia prize in the 2019 Building of the Year competition. Designed by architects Michal Kunc of Kunc Architects and Alžběta Vrabcová of DMAE.

A massive black structure combined with a light glass block give the house a unique, dynamic character. The garden, which seems to flow freely in and out of the living room in the main part of the T-shaped structure, provides privacy and intimacy. The private rooms are further shielded from the street by sliding metallic dividers. The interior is finished in white, skim coats and laminate panelling with a woody décor that create a soft, compact and cosy ambient. The house boasts a very high technical standard: air recuperation with its own reversible heat pump, an independent heat pump for heating, solar panels providing energy for recharging batteries, including an electric car. The house is equipped with a smart house system by Inell. Project implementation: 2017–2019.

Radimovice

Dům získal cenu za mimořádné řešení v oblasti energetiky rodinného domu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019. Dům byl navržen architektem Michalem Kuncem z ateliéru Kunc Architects a architektkou Alžbětou Vrabcovou z ateliéru DMAE.

Obývací pokoj je přisazený k hlavní hmotě a tvoří tak půdorysnou kompozici ve tvaru písmene T. Kombinace masivního, černého bloku s lehkou, nehmotnou a prosklenou částí dává domu dynamiku a autentický výraz.

Intimita obývacího pokoje vznikla díky zahradě, kdy exteriér zahrady doslova vrůstá do obývacího pokoje a zároveň dává majitelům dostatečné soukromí. Aby tato privátní část byla maximálně odstíněna od okolí, je část obývacího pokoje od uliční strany odstíněna posuvnými kovovými paravány.

Interiér je opakem vnějšku, tedy je zde využita kombinace bílých barev, stěrek a obkladů stěn s laminátovými deskami v dřevodekoru. V koupelnách jsou chromové doplňky. Kombinace měkkých tónů od bílé, přes dřevodekory až po tištěnou velkoplošnou grafiku na skle dávají interiéru kompaktní a přívětivý výraz.

Dům je na velmi vysoké technologické úrovni: je zde využita rekuperace s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zajištěno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti nabíjení elektroauta. Celý dům je řízený systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell.

Realizace projektu proběhla 2017 – 2019.